Rozdiely medzi zimnou a letnou pneumatikou sú veľké, nerobte chyby začiatočníka.

17. máj 2022

Prezuli ste už? Pokiaľ to odkladáte na poslednú chvíľu, môžete riskovať poškodenie pneumatík.

Tento krát vám v blogu priblížime naše cenné rady, ktoré ste si nestihli vypočuť!
Keď už máte pocit, že teplota neklesne pod 7 stupňov, mali by ste vymeniť zimnú sadu za letnú. Teploty ráno síce ešte miestami môžu dosahovať záporné čísla, no na niektorých miestach Slovenska už bolo v minulých týždňoch aj cez 20 stupňov. Pri takto teplom počasí je používanie zimnej pneumatiky podobne nebezpečné, ako používanie letnej gumy v zime.

Najdôležitejším faktorom, prečo by ste mali pravidelne meniť sezónne obutie je zloženie gumy, z ktorej je pneumatika vyrobená. Zimná má väčší podiel prírodného kaučuku. Vďaka tomu je odolnejšia pri nižších teplotách a zachováva si svoje pružné vlastnosti. Keďže má iné zloženie materiálu, je aj mäkšia a tým pádom má lepšiu priľnavosť na chladnej ceste. Ideálna teplota pre používanie zimných pneumatík je v priemere pod 7 stupňov Celzia. Nad túto hranicu už guma stráca svoje vlastnosti. Na druhú stranu letná pneumatika má menší obsah prírodného kaučuku a celkovo tvrdšiu zmes, z ktorej je vyrobená. Dôvod použitia tvrdšieho materiálu je ten, že v lete sa počíta s vyššími teplotami. Čím je teplota vyššia, tým sa javí byť zmes pneumatiky mäkšia. Naopak, pokiaľ by ste chceli s letnou pneumatikou jazdiť v zime, riskovali by ste tým okrem vlastného zdravia aj jej popraskanie a znehodnotenie.

Pre niekoho je cena jeden z najpodstatnejších dôvodov, prečo jazdiť celý rok na tých istých gumách. V prvom rade si je dobré uvedomiť, že letná pneumatika v zime nemá dostatočné fyzikálne predpoklady na to, aby fungovala správne. Fyziku neoklameme, aj keď bude mať naše auto výkon lietadla. Podobne je na tom aj zimná pneumatika v lete. Vďaka vysokým teplotám nielenže zvyšuje valivý odpor kolesa, ale taktiež aj spotrebu auta. Okrem toho má podstatne horšie vlastnosti pri brzdení na teplom povrchu ako letná guma.

Vedeli ste, že vo všeobecnosti sa brzdná dráha auta so zimnou pneumatikou v lete predlžuje až o 20% oproti tomu istému autu s letnou pneumatikou?

Počúvajte Rádio Beta každú stredu o 15. hodine!
Prinášame vám zaujímavé a hlavne užitočné informácie zo sveta motorizmu!

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!