Za telefonovanie za volantom by ste mohli prísť o vodičák!

17. máj 2022

Nedovolená rýchlosť a telefonovanie. To sú dve najčastejšie príčiny dopravných nehôd v minulom roku.

Práve z týchto dôvodov chce polícia zmeniť zákon. Cestní piráti a telefonisti by mohli prísť o vodičák. A tieto priestupky by sa mohli započítať aj do karty vodiča. V prípade troch závažných priestupkov to znamená preskúšanie.Rýchlosť jazdy a telefonovanie by sme chceli zaviesť do závažného porušenia pravidiel cestnej premávky,“ povedal riaditeľ odboru dopravnej polície Ľuboš Rumanovský.„Zaradiť toto do závažných priestupkov je dobré, pretože závažné priestupky sa zapisujú do karty vodiča a takto polícia vidí históriu, či ten vodič takéto priestupky robí opakovane,“ myslí si dopravný analytik Jozef Drahovský.

Výška pokút by ostala rovnaká – pri telefonovaní je to v blokovom konaní do 100 eur, v správnom dvojnásobok. Výnimkou ostáva aj naďalej tzv. handsfree telefonovanie – dopravným policajtom teda pribudne len možnosť – odobrať vám vodičák.  „Všetko záleží na tom, aký vodič, aký priestupca, akú má kartu vodiča, a či to bude vybavené v správnom alebo blokovom konaní,“ konštatuje Rumanovský.
Podla priestupkového zákona je prekročenie rýchlosti jazdy odstupňované v troch bodoch a k tomu priradené tieto sankcie. Pribudne len spomínaný zákaz činnosti viesť motorové vozidlo.

 

1. V obci najviac o  20km/h alebo mimo obce o 30 km/h – pokuta do 100 eur

2. V obci o 21 až 50 km/h alebo mimo obce o 31 až 60 km/h – pokuta do 600 eur + zákaz činnosti do 6 mesiacov

3. v obci o viac ako 50 km/h alebo mimo obce o viac ako 60 km/h – pokuta 500-1000 eur + zákaz činnosti od 6 mesiacov do 3 rokov.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!